SON EKLENENLER

Din Görevlilerimizi de, Kurban İbadetimizi de Siyasete Alet Etmeyin

Diyanet Sen: Uzun yıllar Din görevlisi olarak hizmet veren ve aynı zamanda Diyanet-Sen üyesi olan hocamızın bu açıklamasından dolayı İBB Başkanı İmamoğlu tarafından siyasi mülahazalarla hedef tahtası haline getirilmesi, din görevlilerine hakaret edilmesi kesinlikle kabul edilemez.
03 Haziran 2024 13:22

DİYANET SEN tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Kurban Bayramı’na az bir zaman kala kurban ibadetinin önemi, kesim şartları, bağış esnasında gözetilmesi gereken hususlar noktasında açıklamalar gündeme gelmeye başlamıştır.

Sizlerin de malumu olduğu üzere bu konuyla ilgili Metin Kaçar hocamızın açıklaması bir gazetede yer almış, bunun üzerine İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu “Kalkmış sözüm ona bir din görevlisi, bir imam ‘kurbanlarınızı bağışlayıp kurbanınızı murdar etmeyin’ demiş. Bunların nesli tükendi. İtibarı kalmadı bunların" açıklamaları ile hocamızın hiçbir şekilde kullanmadığı kelimeler üzerinden din görevlimize hakaret etmiştir. Hocamız röportajında kurban ibadetin önemi, yerine getirme şartları, bağış şartları, nelere dikkat edilmesi gerektiği konularında dinimizin öğretilerini söylemiş, kesinlikle kişi ve kurumları hedef almamıştır. Metin Kaçar Hocamızın ses kayıtları ortadadır ve kesinlikle “murdar” kelimesi de “Ekrem’e kurban düşmez” cümlesi de geçmemektedir. Haberin içeriğinin okunması halinde kesinlikle hiçbir kurumun, kuruluşun hedef alınmadığı yalnızca kurban ibadetini yerine getirirken ve bağış yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiği hususlarının hocamız tarafından dile getirildiği görülmektedir.

Uzun yıllar Din görevlisi olarak hizmet veren ve aynı zamanda Diyanet-Sen üyesi olan hocamızın bu açıklamasından dolayı İBB Başkanı İmamoğlu tarafından siyasi mülahazalarla hedef tahtası haline getirilmesi, din görevlilerine hakaret edilmesi kesinlikle kabul edilemez.

Siyasi rant için bir din görevlisinin söylemediği şeyleri din görevlisine mal etmek akıl ve vicdanın kabul edebileceği bir şey değildir.

Kaldı ki kurban dini bir ibadettir ve onu kesme ve bağışlama şartları bellidir. Tabi ki bunu yerine getirmeyen kurum ve kuruluşlara da kurban bağışı yapılmaması gerekir.

Siyasetinizi siyasi kulvarda yapın, din görevlilerimizi de, kurban ibadetimizi de siyasetinize alet etmeyin.

SENDİKA BÜLTENİ

TOPLU SÖZLEŞME SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER